Lejyonella Bakterisi: Nedir, Nasıl Bulaşır ve Nasıl Önlenir?

Lejyonella bakterisi, su sistemlerinde ve doğal sularda bulunan bir bakteri cinsidir. Bu bakteri, insanlarda lejyoner hastalığı adı verilen ciddi bir akciğer enfeksiyonuna neden olabilir. Lejyoner hastalığı, solunum yoluyla bulaşır ve ölümcül olabilir. Bu yazıda, lejyonella bakterisinin özellikleri, bulaşma yolları ve önleme yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz.

Lejyonella Bakterisi Nedir?

Lejyonella bakterisi, mikroskobik görüntüsü kapsülsüz, hareketli, biraz düzensiz çomak tipi bir bakteri türüdür. Bugüne kadar 50’nin üzerinde lejyonella bakterisi türü tanımlanmış; bazı türlerde ise 60’tan fazla aileye ulaşılmıştır. Bu bakterilerin en yaygın ve tehlikeli olanı Legionella pneumophila isimli türdür. Bu tür, insanlarda lejyoner hastalığına yol açar.

Lejyonella bakterileri doğal olarak nehirlerde, göllerde, kuyularda veya durgun su havuzlarında bulunur. Ayrıca belediye su şebekelerinde bulunurlar ve belediye su arıtma süreçlerinden bir oranda kurtulabilirler. Lejyonella bakterisi, suda 20°C ve 50°C arasındaki sıcaklıklarda çoğalabilir. 20°C’nin altında, bakteriler bulunur fakat aktif değillerdir. 25°C ile 45°C arasındaki su sıcaklıkları, lejyonella bakterileri için optimum büyüme ortamı sağlar. Büyüme ayrıca sıhhi tesisat sistemlerindeki biyofilmler, mineral ölçekler, tortular veya diğer mikroorganizmaların varlığıyla desteklenir. Durgun su barındıran ölü bölgelere sahip sıhhi tesisat sistemleri de ayrıca gelişmiş bir büyüme ortamı sağlar ve bundan kaçınılmalıdır.

Lejyonella Bakterisi Nasıl Bulaşır?

Lejyonella bakterisi kişiden kişiye temas yoluyla bulaşmaz. Bunun yerine çoğu insan bakterileri solunum yoluyla alır. Bu da genellikle lejyonella bakterisi içeren yeterli miktarda ultra ince su damlacıkları (1 ila 5 mikron çaplı) soluyarak olur. Bu tür damlacıklar duş başlıkları, musluklar, kaplıcalar, nemlendiriciler, dekoratif çeşmeler ve soğutma kuleleri tarafından üretilebilir.

Lejyonella bakterisi yüzünden enfekte olan insanlar genellikle oteller, hastaneler veya ofisler gibi toplumsal alanlarda bulunurlar. Bu gibi yerlerde su sistemleri daha karmaşıktır ve daha fazla durgun su alanına sahiptir. Ayrıca bu sistemlerde su sıcaklığı optimum büyüme için uygun olabilir. Bu nedenle lejyonella bakterisinin üremesi ve havaya yayılması daha kolaydır.

Lejyonella bakterisinin bulaştığı kişilerde iki tür hastalık görülebilir: Pontiac ateşi ve lejyoner hastalığı.

Pontiac Ateşi

Pontiac ateşi, lejyonella bakterisinin neden olduğu hafif bir hastalıktır. 1 ila 2 günlük bir kuluçka döneminden sonra gelişir. Semptomları ateş, kas ağrıları, baş ağrısı ve bazı durumlarda bağırsak şikâyetlerini içerir. Bu tip lejyonella enfeksiyonu genellikle yaygın grip ile karıştırılır ve antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyulmadan 2 ila 5 gün aralığında devam eder.

Lejyoner Hastalığı

Lejyoner hastalığı, lejyonella bakterisinin neden olduğu ciddi bir akciğer enfeksiyonudur. Lejyoner hastalığı, ilk olarak 1976’da bir Amerikan Lejyonu kongresinin düzenlendiği Philadelphia otelindeki zatürreden sonra teşhis edilmiştir. Salgın 221 kişiyi etkileyip ve 34 kişinin ölümüne yol açmıştır. Lejyoner hastalığı 2 ila 10 günlük bir kuluçka döneminden sonra gelişir (ortalama 5 veya 6 gün). Semptomlar yüksek ateş, kas ağrıları, ishal, baş ağrısı, göğüs ağrısı, öksürük, bozulmuş böbrek fonksiyonu, zihinsel karışıklık, yönelim bozukluğu ve uyuşukluk içerebilir. Lejyoner hastalığının zatürreden ayırt edilmesi zordur. Tedavi, bir antibiyotik rotasını içerir. Lejyoner hastalığı, özellikle geç tanı konması veya daha yaşlı, zayıf veya bağışıklık sistemi düşük olan hastaları içermesi durumunda ölümcül olabilir. Erkekler, kadınlardan iki ila üç kat daha hassas olma eğilimindedir. ABD’de her yıl 8.000 ila 18.000 kişinin lejyoner hastalığı ile hastaneye yatırıldığı tahmin edilmektedir.

Lejyonella Bakterisi Nasıl Önlenir?

Lejyonella bakterisi ile mücadele etmenin en etkili yolu, su sistemlerinin düzenli olarak temizlenmesi ve dezenfekte edilmesidir. Bu işlem için çeşitli yöntemler kullanılabilir. Kimyasal dezenfeksiyon (örneğin klor veya ozon), termal dezenfeksiyon (su sıcaklığının 60°C’nin üzerine çıkarılması), ultraviyole ışınları veya bakır-gümüş iyonizasyonu sayılabilir. Bu yöntemlerin avantajları ve dezavantajları vardır ve her su sistemi için uygun olanı seçilmelidir.

Su sistemlerinin temizliği ve dezenfeksiyonu dışında, lejyonella bakterisinin bulaşmasını önlemek için bazı önlemler alınabilir. Boruların tasarımına ve yerleştirilmesine dikkat etmek, filtreler kullanmak, su sıcaklığını kontrol etmek, su akışını düzenlemek ve periyodik bakım ve kontrolleri yapmak gibi önlemlerle lejyonella bakterisinin üremesi ve bulaşması engellenebilir.

Sonuç olarak, lejyonella bakterisi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen bir mikroorganizmadır. Temizlik ve önleme yöntemleriyle bu riski minimize etmek mümkündür. Düzenli bakım ve kontrol önlemleri, lejyonella bakterisinin çoğalmasını ve bulaşmasını engellemek için hayati önem taşır.

Daha Fazla İçerik İçin: Medyathor Twitter’da Bizi Takip Edin: Medyathor Resmi Twitter

Share this content:

BİZİ TAKİP EDİN