Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

Karadeniz, doğal güzellikleri, tarihi zenginlikleri ve kendine özgü kültürü ile Türkiye’nin en etkileyici bölgelerinden biridir. Eşsiz doğa manzaraları, serin iklimi ve lezzetli mutfağı ile Karadeniz, gezginler için adeta bir cennettir. İşte Karadeniz’in keşfedilmeyi bekleyen 20 mücevheri:

1. Ayder Yaylası, Rize

scale_1200-4-1-1024x627 Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer arasında ilk sırayı Ayder Yaylası alıyor. Rize’nin mistik güzellikleri arasında yer alan bu yayla, eşsiz doğası ve kaplıcaları ile ünlüdür. Kendinizi doğanın kucağına bırakabileceğiniz Ayder Yaylası, huzur dolu bir tatilin kapılarını aralıyor.

2. Uzungöl, Trabzon

1-1024x627 Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer denince akla gelen bir diğer nokta ise Uzungöl’dür. Giresun’un muhteşem doğasına sahip bu göl, etkileyici manzaraları ile sizi büyüleyecek. Tekne turlarıyla gölün sakin sularında gezebilir ve çevresindeki yemyeşil doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

3. Sumela Manastırı, Trabzon

2-1024x627 Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

Tarihi ve dini zenginliklerle dolu Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer arasında Sumela Manastırı da bulunuyor. Trabzon’un yeşil dağları arasında yer alan bu manastır, etkileyici yapısı ve mistik atmosferi ile sizi adeta geçmişe götürecek.

4. Amasra, Bartın

3-1024x627 Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer içerisinde yer alan Amasra, Karadeniz’in incisi olarak anılmaktadır. Eşsiz plajları, tarihi yapıları ve lezzetli balık restoranları ile Amasra, unutulmaz bir tatil vaat ediyor.

5. Sümela Manastırı, Maçka

Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer arasında bulunan Sümela Manastırı, Maçka ilçesinde yer alıyor. Kayalıkların yüzeyine oyulmuş bu manastır, tarihi ve dini önemi ile büyüleyici bir gezi sunuyor.

6. Zigana Dağları, Gümüşhane

4-1024x627 Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer listemizde Zigana Dağları da yer alıyor. Doğa sporlarına ilgi duyanlar için ideal bir rota olan Zigana Dağları, kışın karlı zirvesiyle ve yazın serin havasıyla ziyaretçilerini bekliyor.

7. Sürmene, Trabzon

Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer içerisinde Sürmene, ahşap evleri, doğal güzellikleri ve tarihi dokusu ile sizi cezbedecek. Yemyeşil ormanları ve denizi ile büyüleyici bir kontrast oluşturan bu şirin kasaba, huzur dolu bir kaçamak sunuyor.

8. Zilkale, Rize

5-1024x627 Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer arasında bulunan Zilkale, Rize’nin Fırtına Vadisi’nde yer alıyor. Tarihi savunma yapısı ve etkileyici manzarası ile Zilkale, geçmişe bir yolculuk yapmanızı sağlıyor.

9. Çamburnu Plajı, Sinop

6-1024x627 Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer içerisinde Çamburnu Plajı, doğal güzelliği ile sizi büyüleyecek. Temiz denizi, altın sarısı kumsalı ve huzur veren atmosferi ile bu plaj, mükemmel bir deniz tatili sunuyor.

10. Karagöl, Artvin

7-1024x627 Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer listemizde yer alan bir diğer doğa harikası ise Karagöl’dür. Artvin’in şaheseri olan bu göl, etrafındaki yemyeşil ormanlarla birlikte adeta bir kartpostaldan fırlamış gibi görünüyor.

11. Trabzon Kalesi, Trabzon

8-1024x627 Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer arasında yer alan Trabzon Kalesi, tarihi ve kültürel zenginliği ile sizi cezbetmeye hazır. Eşsiz manzarası ile şehri kuşbakışı gözlemleme fırsatı sunan bu kale, geçmişle günümüzü buluşturan bir nokta.

12. Akgöl, Giresun

9-1024x627 Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer içerisinde yer alan Akgöl, doğanın huzur verici kollarında sizleri bekliyor. Kuş sesleri eşliğinde yürüyüş yapabilir, gölün sakin sularında teknelerle gezebilirsiniz.

13. Zagnos Vadisi, Trabzon

10-1024x627 Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer arasında bulunan Zagnos Vadisi, doğa severlerin vazgeçilmezi olmaya aday. Yürüyüş rotaları, şelaleleri ve doğal güzellikleri ile bu vadi, keşfedilmeyi bekliyor.

14. Hamsilos Koyu, Sinop

11-1024x627 Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

Karadenizde Mutlaka GezilmesiGereken 20 Yer listemizde yer alan Hamsilos Koyu, sakinliği ve doğal güzellikleri ile büyüleyici bir nokta. Denizin içeri girdiği dar bir vadiye yerleşmiş olan bu koy, sakin suları ve çevresini saran yeşillikleriyle huzurlu bir tatil için ideal bir seçenektir.

15. Amisos Tepesi, Samsun

12-1024x627 Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer içerisinde yer alan Amisos Tepesi, Samsun’un eşsiz manzarasını kuşbakışı görmek isteyenleri bekliyor. Şehir panoramasıyla göz kamaştıran bu tepede keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

16. Giresun Adası, Giresun

13-1024x627 Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer arasında Giresun Adası da yer alıyor. Tekne turlarıyla ulaşabileceğiniz bu adada doğanın içinde huzurlu anlar yaşayabilir, tarihi kalıntıları keşfedebilirsiniz.

17. Kümbet Yaylası, Rize

14-1024x627 Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer listemizde yer alan Kümbet Yaylası, doğa ve tarih severleri cezbetmeye hazır. Eşsiz doğası, serin havası ve tarihi kalıntılarıyla bu yayla, unutulmaz anılar biriktirmenizi sağlayacak.

18. Sis Dağı Yaylası, Trabzon

15-1024x627 Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer içerisinde Sis Dağı Yaylası da bulunuyor. Yemyeşil doğası, temiz havası ve muhteşem manzaraları ile bu yayla, doğa ile baş başa kalmanız için ideal bir mekan.

19. Hıdırnebi Yaylası, Gümüşhane

16-1024x627 Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer arasında yer alan Hıdırnebi Yaylası, Gümüşhane’nin doğal güzelliklerini keşfetmek isteyenleri bekliyor. Yürüyüş rotaları, temiz havası ve yayla evlerinin taş işçiliği ile bu bölge büyüleyici bir deneyim sunuyor.

20. İnönü Mağarası, Trabzon

17-1024x627 Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

Son olarak Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer listemizde yer alan İnönü Mağarası, doğal güzellikleri ile sizi etkisi altına alacak. Mağara içinde yer alan göl, sarkıt ve dikit oluşumları ile doğanın gizemli dokusunu sergiliyor.

Karadeniz, her köşesi ayrı bir güzellik ve sürprilerle dolu bir bölgedir. Karadenizde Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer, sadece bu listeyle sınırlı değil; her adımınızda yeni bir keşif ve heyecan sizi bekliyor olacak. Doğal güzellikleri, tarihi zenginlikleri ve kendine özgü kültürü ile Karadeniz, unutulmaz bir seyahat deneyimi sunmaya hazır.

Daha Fazla İçerik İçin: Medyathor Twitter’da Bizi Takip Edin: Medyathor Resmi Twitter

Share this content:

BİZİ TAKİP EDİN