iPhone 15: Nasıl Olacak?

Apple, 12 Eylül’de düzenleyeceği etkinlikte yeni iPhone 15 serisini tanıtmaya hazırlanıyor. Peki, iPhone 15 nasıl olacak? Hangi özelliklere sahip olacak? Fiyatı ne kadar olacak? İşte, iPhone 15 hakkında bilmeniz gereken her şey.

iPhone 15: Tasarım

iPhone 15 serisi, iPhone 14 serisine göre tasarımsal olarak çok büyük değişiklikler sunmayacak. Ancak bazı önemli farklılıklar da olacak. Örneğin, iPhone 15 modellerinin hepsinde Lightning portu yerine USB-C bağlantısı olacak. Bu sayede iPhone 15, daha hızlı şarj ve veri aktarımı sağlayacak. Ayrıca, iPhone 15 ve iPhone 15 Plus modelleri de iPhone 15 Pro modelleri gibi Dynamic Island adı verilen bir çentik yerine ekrana gömülü bir kamera ile gelecek. Böylece, iPhone 15 serisi daha modern ve az kesintili bir tasarıma sahip olacak.

iPhone 15 Pro modelleri ise daha sağlam ve hafif bir titanyum çerçeveye kavuşacak. Ayrıca, ekran çerçeveleri daha ince olacak ve cihaz kenarları daha kavisli bir şekle bürünecek. iPhone 15 Pro Max modeli ise periskop tarzı bir telefoto lens ile gelişmiş yakınlaştırma yetenekleri sunacak.

iPhone 15: Kamera

iPhone 14 Pro modellerinde kullanılan 48 MP ana kamerayı standart iPhone 15 modelleri de alacak. Ayrıca, yeni bir “üç katmanlı” sensör de kullanılacak. Bu sensör, daha fazla ışık alımı sağlayarak kamera performansını artıracak.

iPhone 15 Pro modelleri ise daha önemli değişiklikler görecek. Örneğin, iPhone 15 Pro modeli, optik yakınlaştırma yeteneğini 3x’e çıkaracak. iPhone 15 Pro Max modeli ise optik yakınlaştırma yeteneğini tam 6x’e yükseltecek. Bu sayede, iPhone 15 Pro Max modeli rakiplerine göre çok daha iyi bir zoom performansı sunacak.

iPhone 15: Ekran

iPhone 15 ve iPhone 15 Plus modelleri, sırasıyla 6.1 inç ve 6.7 inç boyutlarında OLED ekranlara sahip olacak. Ancak bu ekranlar, standart olarak 60 Hz yenileme hızına sahip olacak. Yani, ekran akıcılığı konusunda çok büyük bir fark yaratmayacak.

iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modelleri ise, sırasıyla aynı boyutlarda OLED ekranlara sahip olacak. Ancak bu ekranlar, dinamik olarak değişebilen ve maksimum olarak 120 Hz’e kadar çıkabilen bir yenileme hızına sahip olacak. Bu sayede, ekran akıcılığı ve oyun performansı çok daha iyi olacak.

iPhone 15: Performans

iPhone 15 ve iPhone 15 Plus modelleri, iPhone 14 Pro modellerinde kullanılan A16 Bionic işlemciye sahip olacak. Bu işlemci, önceki nesil A14 Bionic işlemcisine göre yüzde 20 daha hızlı CPU ve GPU performansı sunuyor.

iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modelleri ise, yeni nesil A17 Bionic işlemciye sahip olacak. Bu işlemci, A16 Bionic işlemcisine göre yüzde 25 daha hızlı CPU ve GPU performansı sunuyor. Ayrıca, bu işlemci daha verimli bir şekilde çalışarak pil ömrünü uzatıyor.

iPhone 15: Pil

iPhone 15 serisi, pil kapasitesi konusunda da iyileştirmeler sunacak. Örneğin, iPhone 15 modeli, önceki nesil iPhone XR modeline göre yüzde 10 daha büyük bir pil kapasitesine sahip olacak. iPhone 15 modelinin pil kapasitesi 3,877 mAh olacak.

iPhone 15 Plus modeli ise, önceki nesil iPhone XS Max modeline göre yüzde 15 daha büyük bir pil kapasitesine sahip olacak. iPhone 15 Plus modelinin pil kapasitesi 4,912 mAh olacak.

iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modelleri ise, önceki nesil iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modellerine göre yüzde 5 daha büyük bir pil kapasitesine sahip olacak. iPhone 15 Pro modelinin pil kapasitesi 3,650 mAh, iPhone 15 Pro Max modelinin pil kapasitesi ise 4,852 mAh olacak.

iPhone 15: Fiyat

iPhone 15 serisinin fiyatı, önceki nesil iPhone modellerine göre çok fazla değişmeyecek. Ancak bazı küçük farklılıklar da olacak. Örneğin, iPhone 15 modeli, standart olarak 128 GB depolama alanına sahip olacak ve fiyatı da $799 olacak. iPhone 15 Plus modeli ise, standart olarak yine 128 GB depolama alanına sahip olacak ve fiyatı da $899 olacak.

iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modelleri ise, standart olarak 256 GB depolama alanına sahip olacak ve fiyatları da sırasıyla $1.099 ve $1.199 olacak. Türkiye fiyatında değişiklikler olabilir, vergilendirmeler olabilir.

iPhone 15: Renkler

iPhone 15 serisinin renk seçenekleri de belli oldu. Buna göre, iPhone 15 modelleri siyah, beyaz, sarı/yeşil ve mavi renklerde sunulacak. Ayrıca, turuncu/koral pembe bir seçenek de olabilir. iPhone 15 Pro modelleri ise gümüş, grafit, altın ve pasifik mavisi renklerde sunulacak.

Sonuç

iPhone 15 serisi, Apple’ın en yeni ve en gelişmiş akıllı telefonları olacak. Tasarım, kamera, ekran, performans, pil ve fiyat gibi pek çok alanda iyileştirmeler sunacak. Özellikle iPhone 15 Pro modelleri, rakiplerine göre çok daha üstün bir deneyim sunacak. Ancak standart iPhone 15 modelleri de göz ardı edilmemeli. Çünkü bu modeller de önceki nesil iPhone modellerine göre çok daha iyi özelliklere sahip olacak.

Daha Fazla İçerik İçin: Medyathor Twitter’da Bizi Takip Edin: Medyathor Resmi Twitter

Share this content:

BİZİ TAKİP EDİN